1 lutego 2022 zakończył się nabór tomów poetyckich do 11. edycji Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ .

1 lutego 2022  zakończył się nabór tomów poetyckich do 11.  edycji Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ . W sumie wydawcy, fundacje, stowarzyszenia, redakcje pism kulturalno-literackich oraz instytucje kultury zgłosiły 288 tomów, a więc liczbę rekordową w historii nagrody. Przypomnijmy, że nagrody w wysokości 30 000 zł (Grand Prix Orfeusz) i 10 000 zł (Mazurski Orfeusz) ufundował Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a tomy laureackie wyłoni kapituła w składzie: prof. Anna Legeżyńska, Agnieszka Kosińska, prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Marek Zagańczyk, dr  Bronisław Maj. Organizatorem nagrody jest Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie, patronami honorowymi: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, prezes PEN Club Polska, partnerem medialnym dwumiesięcznik literacki Topos, medialnie współpracują: Polskie Radio „Jedynka” i „Dwójka”, Polskie Radio Olsztyn, Polskie Radio Białystok, warszawskie „Radio dla Ciebie” oraz  inne.

W trzeciej dekadzie kwietnia organizator poda do wiadomości tytuły i autorów 20. tomików nominowanych do finału Nagrody Grand Prix ORFEUSZ i 3. nominowanych do Nagrody Mazurski ORFEUSZ. Gala przyznania nagród odbędzie się w Praniu 30 lipca 2022 roku.

Ponadto warto wiedzieć, że studenci pierwszego roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie we współpracy z aktorem i wykładowcą Łukaszem Borkowskim przygotują 23 filmiki, na których zaprezentują wiersze autorów nominowanych tomów. Będą one systematycznie ogłaszane na facebooku Muzeum K.I. Gałczyńskiego i Akademii Teatralnej oraz stronie internetowej nagrody ORFEUSZ – w czerwcu i lipcu wiersze finalistów, od sierpnia wiersze pochodzące z tomików nominowanych. W porze jesiennej natomiast wiersze z tych tomów w innym wyborze prezentowane będą w warszawskiej rozgłośni „Radia dla Ciebie”. Pod koniec roku pod redakcją prof. Anny Legeżyńskiej, prof. Jarosława Ławskiego i Wojciecha Kassa ukaże się 2. tom „Z ducha Orfeusza. Studia o poezji polskiej w l. 2017-2022” prezentujący dokonane przez literaturoznawców i krytyków literackich omówienia oraz interpretacje dorobku poetyckiego – ze szczególnym uwzględnieniem tomików nagrodzonych – laureatów nagrody ORFEUSZ z ostatnich pięciu lat.     

Zobacz pełną listę zgłoszonych tytułów

„Z ducha Orfeusza. Studia o Poezji polskiej z lat 2010-2016.”

Pod redakcją prof. Jarosława Ławskiego i Wojciech Kassa ukazała się książka „Z ducha Orfeusza. Studia o Poezji polskiej z l. 2010-2016”.

Książka prezentuje zbiór studiów poświęconych twórczości Laureatów. Każdy z nich ma postać szkicu monograficznego, niejednokrotnie pierwszego tak obszernego eseju poświęconego twórczości danego autora.

Więcej

1816
zgłoszonych tytułów
8
finałów
14
jurorów

MKiDN„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".

ORGANIZATORZY

 

PARTNER

 

Patronat honorowy

Patroni medialni

SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

zaiks

 

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Pranie 1, woj. warmińsko-mazurskie
12-220 Ruciane-Nida

kassandra@poczta.onet.pl

Tel. (87) 425 62 48