Laudacja prof. Jarosław Ławski – Alicja Rosé, morze nocą jest mięśniem serca, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2022.

(...) Znajduję u Rosé coś bardziej nieoczywistego, zatajonego głęboko. Pod emalią erudycji, pod historiami zakazanych związków w czasach przeklętych kryje się temat, który prosi o  uwolnienie. Prowadzą do niego wektory metafor zmysłowo-wodnych, opisy zanurzeń ciał w zimnych jeziorach Północy. Prowadzi boska kantata Bacha Ich hatte viel Bekümmernis in meinem Herzen  (W licznych utrapieniach serca mego/ Pociechy Twoje rozweselają duszę moją).  Tematem, który dobija się głosu, jest miłość. Ona jest pulsującym nerwem, do którego poezja ta się zbliża, który przesłania woalem kultury, nerwem, który krzyczy o dotknięcie. Jako ekstaza albo przekleństwo prosi  o słowo.

W poezji Alicji Rosé najciekawsza jest Miłość starannie skryta w głębi metafory, w morzu pulsujących nocą słów. Miłość.

„Z ducha Orfeusza. Studia o Poezji polskiej z lat 2010-2016.”

Pod redakcją prof. Jarosława Ławskiego i Wojciech Kassa ukazała się książka „Z ducha Orfeusza. Studia o Poezji polskiej z l. 2010-2016”.

Książka prezentuje zbiór studiów poświęconych twórczości Laureatów. Każdy z nich ma postać szkicu monograficznego, niejednokrotnie pierwszego tak obszernego eseju poświęconego twórczości danego autora.

Więcej

1816
zgłoszonych tytułów
8
finałów
14
jurorów

MKiDN„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".

ORGANIZATORZY

 

PARTNER

 

Patronat honorowy

Patroni medialni

SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

zaiks

 

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Pranie 1, woj. warmińsko-mazurskie
12-220 Ruciane-Nida

kassandra@poczta.onet.pl

Tel. (87) 425 62 48