Laudacja prof. Agnieszka Czajkowska – Ks. Jana Sochoń, Nie pocieszaj się, tylko płacz, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2022.

(...) Poprzez nie poeta proponuje symboliczne przejście na drugą stronę literatury, do jej wewnętrznego głosu, do sedna spraw związanych z ludzkim istnieniem, do świata najprostszych wzruszeń, obmywanego rzęsistym strumieniem łez, które – jak w wierszu Kamień – oczyszczone ze słów, z żalu, stają się kamieniem węgielnym, podtrzymującym człowieka fundamentem. W tomie Nie pocieszaj się, tylko płacz nie ma miejsca na filozoficzne spekulacje, łatwe i powierzchowne czułości, tanie porady moralne czy małostkowe roztkliwianie się nad sobą. Jest w nim intymność, przefiltrowana przez zagadnienia powszechne, jest ludzka osobność, zanurzona we wspólnocie z Bogiem (...).

„Z ducha Orfeusza. Studia o Poezji polskiej z lat 2010-2016.”

Pod redakcją prof. Jarosława Ławskiego i Wojciech Kassa ukazała się książka „Z ducha Orfeusza. Studia o Poezji polskiej z l. 2010-2016”.

Książka prezentuje zbiór studiów poświęconych twórczości Laureatów. Każdy z nich ma postać szkicu monograficznego, niejednokrotnie pierwszego tak obszernego eseju poświęconego twórczości danego autora.

Więcej

1816
zgłoszonych tytułów
8
finałów
14
jurorów

MKiDN„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych".

ORGANIZATORZY

 

PARTNER

 

Patronat honorowy

Patroni medialni

SFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

zaiks

 

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Pranie 1, woj. warmińsko-mazurskie
12-220 Ruciane-Nida

kassandra@poczta.onet.pl

Tel. (87) 425 62 48