Pawło Fyłypowicz (1891-1937)

(...)

I cóż jest rzecz Orfeusza?
Nie słowa lotne obłoki,
lecz moc, co piekło porusza
żywymi czyniąc opoki.

1921

Z ukraińskiego przełożył: A. Pomorski

„Z ducha Orfeusza. Studia o Poezji polskiej z lat 2010-2016.”

Z ducha Orfeusza cover

Pod redakcją prof. Jarosława Ławskiego i Wojciech Kassa ukazała się książka „Z ducha Orfeusza. Studia o Poezji polskiej z l. 2010-2016”.

Książka prezentuje zbiór studiów poświęconych twórczości Laureatów. Każdy z nich ma postać szkicu monograficznego, niejednokrotnie pierwszego tak obszernego eseju poświęconego twórczości danego autora.

Licząca 570 stron księga zawiera również nierzadko kunsztownie i finezyjnie napisane laudacje jurorów nagrody dotyczące zarówno tomików finałowych jak i laureackich: T. Burka, J. Drzewuckiego, W. Ligęzy, J. Ławskiego, K. Kuczkowskiego, W. Kudyby, A. Libery, F. Netza, J. Stolarczyka oraz kilkadziesiąt zdjęć, w tym nieznanych pamiątek po K.I. Gałczyńskim ze zbiorów muzeum poety w Praniu, poetów laureatów, poetów finalistów oraz kolejnych gal przyznawania Nagrody Orfeusza. W sumie 20 krytyków, historyków i badaczy literatury omówiło twórczość dotychczasowych poetus laureatus oraz 12 nagrodzonych tomików ich autorstwa. O idei orfeuszowego lauru i orfeuszowej księgi traktuje wstęp pióra prof. Jarosława Ławskiego, w której przewodniczący jury przywołuje m.in. wypowiedzi prasowe i zapiski Wojciecha Kassa, poety, pomysłodawcy i sekretarza nagrody.

 

Książka do pobrania

Do 7. edycji  Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ zgłoszono 240 tomików poetyckich wydanych w Polsce w 2017 roku. Na posiedzeniu, które odbyło się 23 kwietnia w Domu Literatury w Warszawie jury w składzie: Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj, Teresa Tomsia, prof. Jarosław Ławski (przewodniczący) nominowało dwadzieścia tomików, z których następnie wyłoni finałową piątkę oraz laureata Orfeusza Mazurskiego (publikacja nastąpi po spotkaniu jury w dniu 25 maja).

AugustyniakAnna Augustyniak,
Dzięki bogu,
Wyd. WBP i CAK, Poznań

BarbaroNatalia de` Barbaro,
Tkanka
Wyd. Literackie, Kraków

Brakoniecki Kazimierz Brakoniecki,
Obrazy polskie,
Wyd. Convivo, Warszawa

Gutorow Jacek Gutorow,
Rok bez chmur,
Wyd. WBP i CAK, Poznań

Jkubowski Jarosław Jakubowski,
Wzruszenia,
Wyd. Tow. Przyjaciół Sopotu, Sopot

Kierc Bogusław Kierc,
Jatentamten,
Wyd. Forma, Szczecin-Bezrzecze

Kronhold Jerzy Kronhold,
Stance,
Wyd. Convivo, Warszawa

Kuczkowski Krzysztof Kuczkowski,
Ruchome święta,
Wyd. Tow. Przyjaciół Sopotu, Sopot

Kulmowa Joanna Kulmowa,
37,
Wyd. Iskry, Warszawa

Lipska Ewa Lipska,
Pamięć operacyjna,
Wyd. Literackie, Kraków

MikolajewskiJarosław Mikołajewski,
Listy do przyjaciółki,
Wyd. Literackie, Kraków

MitznerPiotr Mitzner,
Ulica tablic,
Wyd. TCHU, Dom Wydawniczy, Warszawa

OrlinskiMarcin Orliński,
Środki doraźne,
Wyd. WBP i CAK, Poznań

PeryczAleksandra Perycz-Szczepańska,
Wierszoterapia,
Wyd. Fund. Hospicyjna, Gdańsk

SonnebergEwa Sonnenberg,
Wiersze dla jednego człowieka,
Wyd. Forma, Szczecin-Bezrzecze

SzewcPiotr Szewc,
Światełko,
Wyd. Literackie, Kraków

SzymanskaAdriana Szymańska,
Z księgi Przejścia
,
Wyd. Tow. Przyjaciół Sopotu, Sopot

WagaAdam Waga,
Ułomki,
Wyd. Literackie, Kraków

WozniakMaciej Woźniak,
Obywatelstwo podwójnego kraju,
Wyd. WBP i CAK, Poznań

ZajaczkowskaUrszula Zajączkowska,
minimum,
Wyd. Wrocławskie Wyd. Warstwy, Wrocław

KsiazekKsiążek Michał,
Północny wschód,
Wyd. Fund. Sąsiedzi, Białystok

OsewskaOsewska Janina,
Niebieska chwila,
Wyd. Fund. Sąsiedzi, Białystok

WojciechowskiWojciechowski Andrzej,
Wiersze dla psa,
Wyd. SPP Olsztyn

Gala przyznania Orfeuszy, w tym Orfeusza Mazurskiego odbędzie się 30 czerwca na scenie plenerowej przy Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu. Oprawę artystyczną wydarzenia zapewnią twórcy z Krakowa: skrzypaczka Halina Jarczyk (kierownik muzyczny Teatru Słowackiego, niegdyś członkini zespołu Anawa Marka Grechuty, kierownik artystyczny wielu legendarnych już przedstawień Teatru STU i „Nieszporów ludźmierskich”), Michał Wierba (znakomity pianista jazzowy młodego pokolenia) i Mariusz Sianko (aktor Teatru Słowackiego, znany też z ról w produkcjach telewizyjnych).

Tradycyjnie nagrody ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autorką statuetki Orfeusza jest Alina Kluza-Kaja.

Od zeszłego roku swojego laureata wyłaniają czytelnicy oddając głos na na jeden z 20. nominowanych tomików za pośrednictwem profilu muzeum na facebooku oraz podczas gali wręczenia nagród. Nagrodą czytelników jest jesienne spotkanie autorskie laureata w muzeum w Praniu, transmitowane również przez internet. W poprzedniej edycji werdykt jury pokrył się z typowaniem czytelników – laureatką nagrody czytelników została Małgorzata Lebda.

Wybrane wiersze finalistów zostaną wydane w formie pocztówek poetyckich i zakładek książkowych.

Jak dotąd laureatami Nagrody Orfeusza zostali: Krzysztof Karasek za tomik wierszy Wiatrołomy (2012), Jan Polkowski za Głosy (2013), Przemysław Dakowicz za Teorię wiersza polskiego (2014), Janusz Szuber za Tym razem wyraźnie (2015) oraz Jarosław Marek Rymkiewicz za tomik Koniec lata w zdziczałym ogrodzie (2016), Małgorzata Lebda za Matecznik (2017). W kategorii Orfeusz Mazurski nagrodę otrzymali dotąd: Kazimierz Brakoniecki, Mariola Kruszewska, Katarzyna Citko, Erwin Kruk, Alicja Bykowska-Salczyńska. W roku 2015 jury wyjątkowo ustanowiło nagrodę Orfeusza Honorowego, który pośmiertnie przypadła Feliksowi Netzowi za tomik wierszy Krzyk sowy.

Organizatorem nagrody jest Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu a partnerami są dwumiesięcznik literacki Topos i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie. Honorowy patronat nad nagrodą Orfeusza sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i Pen Club Polska. Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Olsztyn, Radio Białystok, Gazeta Olsztyńska.

Więcej o nagrodzie na stronie internetowej: www.orfeusz-nagroda.pl .