„Z ducha Orfeusza. Studia o Poezji polskiej z lat 2010-2016.”
Pod redakcją prof. Jarosława Ławskiego i Wojciech Kassa ukazała się książka „Z ducha Orfeusza. Studia o Poezji polskiej z l. 2010-2016”.
Książka prezentuje zbiór studiów poświęconych twórczości Laureatów. Każdy z nich ma postać szkicu monograficznego, niejednokrotnie pierwszego tak obszernego eseju poświęconego twórczości danego autora.
Licząca 570 stron księga zawiera również nierzadko kunsztownie i finezyjnie napisane laudacje jurorów nagrody dotyczące zarówno tomików finałowych jak i laureackich: T. Burka, J. Drzewuckiego, W. Ligęzy, J. Ławskiego, K. Kuczkowskiego, W. Kudyby, A. Libery, F. Netza, J. Stolarczyka oraz kilkadziesiąt zdjęć, w tym nieznanych pamiątek po K.I. Gałczyńskim ze zbiorów muzeum poety w Praniu, poetów laureatów, poetów finalistów oraz kolejnych gal przyznawania Nagrody Orfeusza. W sumie 20 krytyków, historyków i badaczy literatury omówiło twórczość dotychczasowych poetus laureatus oraz 12 nagrodzonych tomików ich autorstwa. O idei orfeuszowego lauru i orfeuszowej księgi traktuje wstęp pióra prof. Jarosława Ławskiego, w której przewodniczący jury przywołuje m.in. wypowiedzi prasowe i zapiski Wojciecha Kassa, poety, pomysłodawcy i sekretarza nagrody.
Aktualności
Jesienią czekają nas jeszcze dwa wydarzenia kończące VI edycję Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ . 11 listopada o godz. 17.00 w leśniczówce Pranie odbędzie się spotkanie z krakowską poetką Małgorzatą Lebdą, której tomik Matecznik nie tylko otrzymał nagrodę główną, ale też zwyciężył w głosowaniu publiczności.
W laudacji opublikowanej w piątym numerze dwumiesięcznika literackiego Topos (5/2017), juror Bronisław Maj powiedział m.in.: „Świat poetycki Matecznika istnieje przedziwnie mocno, intensywnie, pewnie. Jest konkretny: wypełniają go rzeczywiste krajobrazy i miejsca; zaludniają – znane nawet z imienia – postacie. Poetyckie obrazy i historie – w tym ich tajemnicza siła - są tak sugestywne, widzialne i dotykalne, że jawią się jako konieczna, jedyna, niejako naturalna wizja rzeczywistości. To wizja i rzeczywistość niekiedy zachwycająca, urzekająca; niekiedy – częściej – przerażająca , mroczna. Porażająca mrocznym pięknem. Matecznik jest przejmującym zapisem – utrwaleniem? próbą przezwyciężenia, wyrwania się? – traumatycznego, stygmatyzującego doświadczenia. W którym rozpoznać się może każdy z nas, każdy los.
Matecznik wydany przez WBPiCAK w Poznaniu jest czwartym tomikiem w dorobku poetki. Oprócz Nagrody ORFEUSZA otrzymała w tym roku także prestiżowe stypendium im. Stanisława Barańczaka w ramach Poznańskiej Nagrody Literackiej. Małgorzata Lebda urodziła się w 1985 r. Nowym Sączu, dzieciństwo spędziła w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka (co ma znaczenie w kontekście tematyki jej ostatniego tomiku). Jest osobą o wielu pasjach - doktorem nauk humanistycznych, wykładowcą akademickim, naukowo zajmującym się relacjami między literaturą a sztukami wizualnymi, ale także artystą-fotografikiem, ultramaratonką i taterniczką.
Spotkanie w muzeum zakończą rozmowy przy ognisku.
Natomiast 23 listopada w Rucianym-Nidzie i w Piszu zagości Grzegorz Kociuba, poeta z Tarnobrzegu, krytyk literacki, jeden z najbardziej bystrych komentatorów współczesnej poezji, ceniony zarówno przez twórców jak i środowisko recenzentów oraz badaczy literatury. Co ważne, także osoba z dużym doświadczeniem i talentem pedagogicznym. O godz. 10.00 w sali Domu Kultury w Rucianym-Nidzie i o 12.30 w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Piszu przy ul. Młodzieżowej Grzegorz Kociuba wygłosi prelekcję „Poezja – nie taki diabeł straszny jak ją malują. Dlaczego warto czytać poezję?”. Trzecie spotkanie tego dnia z Grzegorzem Kociubą odbędzie się o godz. 17.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Piszu, gdzie zaprezentuje on własną twórczość. Spotkanie poprowadzi Wojciech Kass. Jest autorem siedmiu książek poetyckich, laureatem wielu nagród. Ostatni tomik Osady ukazał się w 2015 r.
Organizator: Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu
Partnerzy: Dom Kultury i Zespół Szkół Leśnych w Rucianym-Nidzie oraz II Liceum Ogólnokształcące i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
LAUREACI NAGRODY IM. K. I. GAŁCZYŃSKIEGO ORFEUSZ 2017
Pranie, 03.07.2017 r.
Decyzją jury laureatką Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2016 została Małgorzata Lebda tom Matecznik wydany przez Wojewódzką Bibliotekę i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu natomiast Orfeusza Mazurskiego za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie) otrzymała Alicja Bykowska-Salczyńska za tomik Cno wydany nakładem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, oddział w Olsztynie.
Gala wręczenia nagród, organizowana przez Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, odbyłą się 1 lipca. Tym razem, z powodu deszczowej pogody, wyjątkowo nie w leśniczówce Pranie lecz w sali Domu Kultury w Rucianym-Nidzie.
Publiczność wysłuchała wierszy finalistów w interpretacji Emilii Komarnickiej, w oprawie muzycznej Trio Sebastiana Wypycha z gościnnym udziałem wybitnego, węgierskiego cymbalisty Jeno Lisztesa. Laudacje wygłosili członkowie jury. Całość reżyserował Łukasz Borkowski. W finałowej piątce nominowanych znaleźli się, oprócz Małgorzaty Lebdy: Jerzy Kronhold (Skok w dal), Jarosław Mikołajewski (Żebrak), Dariusz Suska (Ściszone nagle życie) i Szymon Żuchowski (Podział odcinka).
Jeden z utworów muzycznych poświęcono pamięci zmarłego 1 maja Tomasza Burka (od początku istnienia nagrody zasiadającego w jej jury) oraz pamięci zmarłego 30 czerwca Tadeusza Kijonki (finalisty nagrody z 2015 r.).
Laureat ORFEUSZA otrzymał 20 tys. zł ufundowane przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz statuetkę autorstwa Aliny Kluzy-Kaji, natomiast laureatka ORFEUSZA Mazurskiego – 5 tys. zł.
Była to szósta edycja tej nagrody, której laureatami w poprzednich latach byli Krzysztof Karasek, Jan Polkowski, Przemysław Dakowicz, Janusz Szuber i Jarosław Marek Rymkiewicz. Jest przyznawana za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym.
Organizatorami nagrody są Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie. Patronat honorowy nad nagrodą objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Glińskii, Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i Pen Club Polska, natomiast patronami medialnymi są: TVP Kultura, Radio Olsztyn, Radio Białystok, dwumiesięcznik literacki Topos i Gazeta Olsztyńska.
FINAŁ NAGRODY IM. K. I. GAŁCZYŃSKIEGO ORFEUSZ
29 maja jury VI edycji Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki roku, w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Janusz Drzewucki, dr Antoni Libera, dr Bronisław Maj, spośród dwudziestu nominowanych wcześniej do nagrody książek, wyłoniło finałową piątkę (kolejność alfabetyczna):
----------------------------------------------------------------------------------------------------- | |
![]() |
Jerzy Kronhold, „Skok w dal”
Janusz Drzewucki: Jerzy Kronhold: Skok w dal. Wydawnictwo Literackie, Kraków 2016 |
----------------------------------------------------------------------------------------------------- | |
![]() |
Małgorzata Lebda, „Matecznik”
Dr Bronisław Maj: Małgorzata Lebda, Matecznik, Wyd. WBiCK, Poznań 2016
|
----------------------------------------------------------------------------------------------------- | |
![]() |
Jarosław Mikołajewski, „Żebrak”
Dr Antoni Libera: Jarosław Mikołajewski, Żebrak, Wyd. Znak, Kraków 2016. |
----------------------------------------------------------------------------------------------------- | |
![]() |
Dariusz Suska, „Ściszone nagle życie”
Janusz Drzewucki: Dariusz Suska: Ściszone nagle życie. Wydawnictwo Znak, Kraków 2016 |
----------------------------------------------------------------------------------------------------- | |
![]() |
Szymon Żuchowski, „Podział odcinka”
Prof. Jarosław Ławski: Szymon Żuchowski, Podział odcinka, Wyd. Zeszyty Literackie, Warszawa 2016. |
----------------------------------------------------------------------------------------------------- |
Decyzją jury laureatką ORFEUSZA MAZURSKIEGO została Alicja Bykowska-Salczyńska za tomik Cno, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Olsztyn, Olsztyn 2017
![]() |
Prof. Jarosław Ławski: Alicja Bykowska Salczyńska, Cno, Wyd. SPP Olsztyn, Olsztyn 2016. |
----------------------------------------------------------------------------------------------------- |
Filmowe prezentacje wierszy z nominowanych tomików będą emitowane na antenie TVP Kultura, na stronie internetowej nagrody i na profilu leśniczówki Pranie na Facebooku.
Po raz pierwszy swojego faworyta, spośród piątki nominowanych do finału tomików i laureatki Orfeusza Mazurskiego będą mogli wybierać także czytelnicy. Swoje zgłoszenia można przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Nagrodą dla zwycięzcy będzie jesienne spotkanie autorskie w leśniczówce Pranie, transmitowane przez internet.
Audycja „Wieczór z kulturą”, Radio Olsztyn, 15.06.2017
W audycji red. Ewy Zdrojkowskiej „Wieczór z kulturą”, Radio Olsztyn, Wojciech Kass, poeta i sekretarz nagrody poetyckiej im. K.I Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki roku omawia pięć finałowych tomików nominowanych do nagrody O. (Mikołajewskiego „Żebrak”, Lebdy „Matecznik” Kronholda „Skok w dal” Żuchowskiego „Podział odcinka” Suski „Ściszone nagle życie”) oraz tomik laureatki tegorocznego Orfeusza Mazurskiego „Cno” Alicji Bykowskiej Salczyńskiej. Wybrane przez Wojciech Kassa wiersze finalistów i laureatki czyta Ewa Zdrojkowska: https://ro.com.pl/308924/01308924 (pod datą 19 czerwca).
Filmowe prezentacje wierszy
Zachęcamy do oglądania filmowych prezentacji wierszy wybranych z 20. tomików nominowanych do 6. edycji Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ, które zrealizowane zostały w Warszawie: reżyseria Olga Czyżykiewicz, kierownik produkcji Łukasz Borkowski, operator Adam Romanowski, dźwięk Janusz Dąbkiewicz, montaż Magdalena Pogoda. Producentem filmów jest organizator nagrody - Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu, a wiersze wykonują młodzi aktorzy teatralni i filmowi: Katarzyna Dąbrowska, Eliza Rycembel, Łukasz Borkowski, Stefan Pawłowski i Adrian Zaremba. Prezentacje można obejrzeć na stronie internetowej nagrody www.nagroda-orfeusz.pl oraz na profilu leśniczówki Pranie na Facebooku. Wiersze z tomików nominowanych do finału nagrody ORFEUSZ wyemitowane będą w drugiej połowie czerwca w TVP Kultura.
Miłośników poezji zachęcamy do internetowego głosowania na finałowe tomiki, które poznamy 30 maja. Poeta, którego tomik otrzyma najwięcej głosów zostanie zaproszony w listopadzie tego roku na spotkanie autorskie do Prania.
Przypominamy, że patronami honorowymi nagrody poetyckiej ORFEUSZ jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego i PEN Club Polska. Partnerami: dwumiesięcznik literacki „Topos” i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie. Patronami medialnymi: TVP Kultura, Radio Olsztyn, Radio Białystok, Gazeta Olsztyńska. Prezentacje filmowe wierszy sfinansowane zostały ze środków MKiDN.
Audycja „Wieczór z kulturą”, Radio Olsztyn, 15.05.2017
Gośćmi audycji red. Ewy Zdrojkowskiej „Wieczór z kulturą” w Radio Olsztyn są przewodniczący nagrody im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ prof. Jarosław Ławski i jej sekretarz poeta Wojciech Kass. Redaktor Ewa Zdrojkowska pyta swoich gości o ideę nagrody poetyckiej, wartości literackie preferowane przez autorów, plany, zamierzenia etc: https://ro.com.pl/308924/01308924 (pod datą 15 maja).
NOMINOWANO 20 KSIĄŻEK DO NAGRODY ORFEUSZA 2017
Do 6. edycji Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ zgłoszono 195 tomików poetyckich wydanych w Polsce w 2016 roku. Na posiedzeniu, które odbyło się 27 kwietnia w Domu Literatury w Warszawie jury w składzie: Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj, prof. Jarosław Ławski (przewodniczący) nominowało dwadzieścia tomików, z których następnie wyłoni finałową piątkę oraz laureata Orfeusza Mazurskiego (publikacja nastąpi po spotkaniu jury w dniu 29 maja).
Lista nominowanych tomików w kolejności alfabetycznej:
- Irit Amiel, Spóźniona, Wydawnictwo Austeria, Kraków
- Justyna Chłap-Nowakowa, W alfabetycznym nieporządku, Wydawnictwo Literackie, Kraków
- Domoradzki Jakub, Wiersze, których nie lubi mój tata, Wydawnictwo Mamiko, Nowa Ruda
- Leszek Elektorowicz, Rąbek królestwa, Wydawnictwo Arcana, Kraków
- Zbigniew Jankowski, Wolne miejsce, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Sopot
- Urszula Kozioł, Ucieczki, Wydawnictwo Literackie, Kraków
- Jerzy Kronhold, Skok w dal, Wydawnictwo Literackie, Kraków
- Małgorzata Lebda, Matecznik, WBPiCAK, Poznań
- Krzysztof Lisowski, Zamróz, WBPiCAK, Poznań
- Maciej Mazurek, Nadchodzi burza, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Sopot
- Urszula Michalak, Dzień za dniem, Związek Literatów Polskich oddz. w Lublinie, Lublin
- Jarosław Mikołajewski, Żebrak, Wydawnictwo Literackie, Kraków
- Piotr Mitzner, Klerk w studni, tCHu, Warszawa
- Karolina Sałdecka, Psi blues, K. I. T. Stowarzyszenie Żywych Poetów, Brzeg
- Karol Samsel, Jonestown, Wydawnictwo Forma, Szczecin
- Dariusz Suska, Ściszone nagle życie, Znak, Kraków
- Janusz Szuber, Rynek 14/1, Wydawnictwo Literackie, Kraków
- Adam Ziemianin, Zakamarki, Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, Rzeszów
- Szymon Żuchowski, Podział odcinka, Fundacja Zeszytów Literackich, Warszawa
- Waldemar Żyszkiewicz, Taki lajf. Tejk 7.0, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Sopot
Do nagrody Orfeusza Mazurskiego nominowano tomiki:
- Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej, Cno, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oddział Olsztyn
- Teresy Radziewicz, Pełno światła, Białostocka Kolekcja Filologiczna IFP UwB
Gala przyznania Orfeuszy, w tym Orfeusza Mazurskiego odbędzie się 1 lipca na scenie plenerowej przy Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu.
Tradycyjnie nagrody ufundowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, autorką statuetki Orfeusza jest Alina Kluza-Kaja. Ponieważ w tym roku organizację nagrody dofinansował Instytut Książki, na stronie internetowej nagrody oraz na Facebooku Muzeum K.I. Gałczyńskiego zamieszczone będą prezentacje filmowe wierszy nominowanych autorów, w reż. Olgi Czyżykiewicz (studio Tadam) z udziałem pięciu młodych aktorów: Łukasza Borkowskiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Elizy Rycembel, Stefana Pawłowskiego i Adriana Zaremby. Pięć wideoklipów z wierszami finalistów wyemituje jeden z patronów medialnych nagrody – TVP Kultura.
Po raz pierwszy w tym roku w wyłonieniu swojego laureata wezmą udział czytelnicy poezji oddając swój głos na na jeden z 20. nominowanych tomików za pośrednictwem profilu muzeum na facebooku. Nagrodą czytelników będzie jesienne spotkanie autorskie laureata w muzeum w Praniu, transmitowane również przez internet.
Wybrane wiersze finalistów zostaną wydane w formie pocztówek poetyckich i zakładek książkowych.
Jak dotąd laureatami Nagrody Orfeusza zostali: Krzysztof Karasek za tomik wierszy Wiatrołomy (2012), Jan Polkowski za Głosy (2013), Przemysław Dakowicz za Teorię wiersza polskiego (2014), Janusz Szuber za Tym razem wyraźnie (2015) oraz Jarosław Marek Rymkiewicz za tomik Koniec lata w zdziczałym ogrodzie (2016). W kategorii Orfeusz Mazurski nagrodę otrzymali dotąd: Kazimierz Brakoniecki, Mariola Kruszewska, Katarzyna Citko, Erwin Kruk. W roku 2015 jury wyjątkowo ustanowiło nagrodę Orfeusza Honorowego, który pośmiertnie przypadła Feliksowi Netzowi za tomik wierszy Krzyk sowy.
Organizatorem nagrody jest Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu a partnerami są dwumiesięcznik literacki Topos i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie. Honorowy patronat nad nagrodą Orfeusza sprawuje minister kultury i dziedzictwa narodowego, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i Pen Club Polska. Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Olsztyn, Radio Białystok, Gazeta Olsztyńska.
Więcej o nagrodzie na stronie internetowej: www.orfeusz-nagroda.pl